$:::::{gruphepsifun_eren_nermin}::::$
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

sitemize hoşgeldin hemen üye ol sende mutlu ol

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

keremcem

3 posters
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

keremcem Empty
MesajKonu: keremcem   keremcem Icon_minitimePerş. Ağus. 07, 2008 7:21 am

Keremcem ile müzik üzerine yaptığımız keyifli bir sohbet...

Müziğe başlangıcın bildiğimiz kadarıyla piyano dersleriyle başladı?
Evet. Ama o tam bir başlangıç değildi. Ondan sonra bayağı koptu çünkü o 6 ay sürmüştü. şimdi artık piyano çalmıyorum bu arada söyleyeyim.

O yıllarda sıkıldın mı bu derslerden?
Piyano çalmaktan zevk alıyordum ama şirinler ile çakışıyordu. Bu nedenle biraz sıkılıyordum.

Peki müzik nasıl gelişti? Okulda koroya katıldın mı?
Yoo, piyano dersleri aldım, müzik derslerinde blok flüt çalardım. Onlarda iyiydim. Ama hiç de elime mikrofon yerine bişey alıp şarkı söylemedim. Yavaş yavaş gelişti. Bazen kopukluklar oldu ama hep dinleyici olarak kaldım.

Peki ilk ezberlediğin şarkı aklında mı?
Eric Clapton – Wonderful Tonight

İlham kaynağın var mıydı?
Gitar çalmaya başlamam rock dinlememle başladı ve o zamanlar Bon Jovi, Queen -Freddy Mercury hayranıyımdır-, Eric Clapton bunlar beni etkilemiştir. O zamanlar cover yapıp onların şarkılarını söylüyordum ve kliplerini izleyip biraz da özendiğim oluyordu.

Bu zamanlarda en çok kimleri dinliyorsun?
Daha çok yabancı müzik dinliyorum. Alanis Morisette hayranıyımdır, Radiohead, Coldplay.. Türkçe albümleri de takip ediyorum, ne yapıldığına bakmak açısından, ve güzel şeyler olduğuna da inanıyorum.

Türkçe’de belli bir ritim var ve melodiler değişip devamlı aynı tür şarkılar çıkıyor. Senin albümde standart diyebileceğimiz ritimleri duyamadık?
Aslında bi dönem biraz daha fazlaydı şimdi insanlar ondan sıkılmış durumda ve benim albümümün de doğru zamanda çıktığına inanıyorum.

Uluslararası ilişkiler okudun ve bitirdin. Okurken ben bu işi yapmayacağım diyerek mi okudun?
Evet ama 100% emin olamıyorsun. Bir albüm yapma fikri üniversite yıllarında yavaş yavaş oluşmaya başlamıştı. Bitmek üzereyken de kemikleşmiş bir fikir vardı, yaptığım şarkıları albümleştirmek için.

Araştırmalarımıza göre müzikten ilk kazancın, Güllük’te Mitos Bar’da olmuş. Nasıldı?
Kuzenim ve arkadaşım Tolga Öner ile 3 kişi mikrofonsuz şarkı söylüyorduk. ılk zamanlar pek ümitli değildik ama çaldığımız günlerde içerisi dolmaya başlayınca büyük bir heyecan olmuştu. Yaklaşık 2 ay kadar sürdü.

Yonca Evcimik ile tanışman nasıl oldu?
Ablalarımız sayesinde oldu. Ablalarımız Bodrum’da tanışmış, arkadaş olmuşlar. Ve benim albüm yapma fikrim kemikleştiği sıralarda ablam söylüyor böyle böyle bir fikri var kardeşimin diye.. Dinliyorlar ve Yonca Evcimik, ıstanbul’a gelirsen beni ara ve yardımcı olayım dedi. Ve geldiğimde doğru kişileri bulmamı sağladı.

Yaklaşık 3 yıldır ıstanbul’dasın. Bavulunu toplayıp geri dönmene ne kadar vardı?
O kadar kötü durumda değildim ama daha vakit vardı. Ama kendime güvenim zirveye ulaşmıştı ıstanbul’a geldiğimde. Ama biraz daha vardı.

Albümde canlı kayıt yapıldı-bu büyük bir cesaret, bilgisayar bile çok az var. Bu ilk albüm için cesaret isteyen bir durum değil mi?
Evet, bu rock grupların bile pek cesaret edemediği bir kayıttı. Bu tamamen Aykut Gürel’in fikriydi. Ben bunu teklif edebilecek durumda değildim. Ve ben daha önce hiç Hücum Kayıt’la kaydedilmiş bir pop albümü duymamıştım. Ama müzisyenleri iyi seçerseniz ve şarkıların çalımında onları kendi enstrümanlarında özgür bırakırsanız olabileceğini anladım.

Albümde toplu vokal yok. Neden gerek duymadın?
Evet, toplu vokal yok. Pop albümlerde son zamanlarda aynı tarz vokaller var ve matematikleşmiş durumda. Bence şarkı vokal istemiyorsa gerek yok. Zaten albümde öne çıkarmak istediğimiz ‘şarkısını Söyleyen Adam’ olduğu için toplu vokal kullanmak istemedik. Vokal gereken yerlerde benimle birlikte bir kız şarkı söylüyor gibi izlenim vermek bizim derdimizi daha iyi anlatacaktı ve Müge Zümrütbel bu konuda bize yardımcı oldu.

Albümde kendi enstrümanlarında ustalaşmış Ferda Anıl Yarkın, Taşkın Sabah, Murat Yeter gibi isimlerle çalıştın. Bu kadar başarılı müzisyenlerle çalışmayı hayal ediyor muydun?
Hep istediğim bir şeydi, tabii ki. ıyi müzisyenlerle çalışmak sizin şarkılarınıza büyük katkıda bulunuyor. Ama bu Aykut Gürel’in müzisyen kişiliğinden kaynaklanıyor, onun arkadaş çevresi, hangi enstrümanın hangi şarkıda kimin tarafından çalınması gerektiğini bilmesi çok yardımcı oldu.

İlk zamanlar albümünü bulmak zor oluyordu ama internette mp3’lerin hızla yayılmış durumda?
Evet maalesef biliyorum. ınsanların download etmesi beni mutlu ediyor ama hoş bir şey de değil. Albüm satın alsalar beni daha da mutlu ederler.
ınsanların albüm alması için radyolara vermedik şarkıyı. Çünkü insanlar çok kolay ulaşabilirlerse şarkılara albüm almıyorlar. Ve bu çok eleştiriliyor, ama böyle davranmak istedik. Galiba Internet yüzünden biraz sekteye uğradıkSmile

2. klip projen var mı?
Evet var. Yakında olacak ve büyük ihtimalle de Eylül olacak.

İnternetle aran nasıl?
Utanarak söylüyorum ama pek iyi değil. Ama onunla barışmaya çalışıyorum.

Boş zamanlarda ne yaparsın?
Genelde evde olmaktan mutlu olurum. Yalnız olmak biraz mutlu ediyor beni, çünkü gitar çalıp şarkı yapıyorum. Spor yapıyorum. Haftanın 3-4 günü gitmeye çalışıyorum. Kitap okuyorum. Vizyondaki filmlere giderim.

En son izlediğin film/en son okuduğun kitap?
En son dün Hero’ya gittim 5. kezSmile Çok güzel bir filmdi.
Bi de okuması kolay olduğu için Melekler ve şeytanlar’ı okudum biraz da DaVinci şifresi’nden sonra hayal kırıklığı oldu.
https://hepsifaneren.yetkin-forum.com
_gülcin_qolik_
Admin
Admin
_gülcin_qolik_

keremcem Empty
MesajKonu: Geri: keremcem   keremcem Icon_minitimeCuma Ağus. 22, 2008 12:46 am

saol cnmm
http://www.gulcinfanhepsi.forumotion.com
Admin
Admin
Admin